Te-ai plictisit de Secret Santa? - Universum Events 2019

Te-ai plictisit de Secret Santa?

20 Nov 2019

Acum că ați deschis acest articol… cu siguranță răspunsul este da.

Da, te-ai plictisit deMoșul Secret de bazăși cu siguranță vrei un upgrade. Crăciunul la birou merită mai mult decât să împarți cadouri în stânga și în dreapta. Putem încerca câteva activări în timpul zilei și bineînțeles, o petrecere seara (la care, de altfel, ne descurcăm foarte bine – Când vine timpul să alegem un cadou pentru unul dintre colegii noștri, apar multe întrebări: „Ce i-ar plăcea?”, „Unde aș putea găsi cadoul?”, „Când aș putea merge la cumpărături?” etc.

Pentru a vă ajuta și a scăpa de aceste incertitudini, vă propunem câteva idei amuzante și originale pentru un Moș Crăciun Secret diferit și „relaxat”.

Aruncarea cu cerc

Este perfect atunci când vrei să aduci o atmosferă distractivă petrecerii tale de Crăciun, pe lângă faptul că este amuzant… face și curgerea sângelui. 🙂

La fel ca în tradiționalul Moș Crăciun Secret, trebuie să stabilim bugetul pentru cadouri de la început. De data aceasta, pentru cadouri generale, nu pentru o anumită persoană.  Odată cumpărate cadourile, cel mai bine este să le adunați pe toate sub bradul din birou (pentru că ce este Crăciunul fără brad?).

După ce ai făcut celebrele poze cu zecile de cadouri, este esențial să așezi metodic toate cadourile pe podea, grupate, în toată camera. Pe fiecare cadou, așezați un obiect mic, astfel încât un cerc de plastic să se potrivească cu ușurință peste el. Exemple pentru aceste obiecte pot fi: o sticlă, o pălărie, un pahar etc.

Când decideți să distribuiți cadourile, grupați-vă în echipe și atribuiți fiecărei echipe un grup de cadouri. Apoi, pe rând, toți cei din echipă încearcă să arunce cercul peste obiect. Cine reușește, păstrează cadoul, cine nu o face, își pierde rândul și așteaptă un alt rând.

Sprint cu balon

Dacă aruncarea cercului îți va pompa sângele puțin, sprintul cu balonul îți va oferi o doză mică de adrenalină, precum și o bună oportunitate de distracție. Păstrăm aceleași  start, buget + cadouri, iar odată ce cadourile sunt cumpărate, responsabilul le adună pe toate înainte de petrecere.

Atribuiți fiecărui cadou un număr, apoi scrieți aceleași numere și pe bucăți mici de hârtie. Pune bucățile de hârtie în baloane astfel încât fiecare balon să conțină un număr, apoi aruncă în aer toate baloanele.

La petrecere, umpleți camera cu baloanele pe care tocmai le-ați pregătit și aliniați-i pe toți la perete. Numără până la 3 și începe jocul! Fiecare dintre voi trebuie să prindă un balon, apoi trebuie să spargeți acel balon pentru a găsi numărul din interior, iar acel număr este perechea unui număr de pe un cadou.

Vânătoare de comori

Continuând cu ideea de mișcare, o altă idee distractivă este vânătoarea de comori! Prima parte deja știi, buget + cadouri + pachet de cadouri. Apooooo Aascunde cadourile din jurul biroului în cele mai neobișnuite locuri posibile, apoi notează unde le-ai ascuns pentru a putea da indicii colegilor tăi. În mod ideal, ați furniza un document cu aceste indicii, fie fizic, fie trimis un link către toți colegii.

Toată lumea începe prin a intra în birou, iar când cineva găsește un cadou, îl păstrează și iese din joc, astfel încât să poată oferi altor colegi șansa de a-l găsi pe al lor cadoul mult căutat. .

Secret Santa Thematic (pentru grupuri mici)

Așa cum sugerează titlul, îți oferim un Moș Crăciun secret clasic, dar cu o nouă întorsătură.

Setați o temă de la început, cum ar fi: Super Eroi, Războiul Stelelor, Harry Potter etc.  Pentru acest exemplu am decis să folosim reciclarea.

După ce ți-ai ales tema, stabilește-ți bugetul. Fiecare dintre voi va trebui să cumpere cadouri care provin din materiale reciclate. De data aceasta, puteți cumpăra anumite cadouri pentru persoana desemnată.

Știm că există un Grinch în fiecare birou… sau chiar mai mult, dar le promitem că chiar și ei vor fi amuzați și distrați dacă decideți să faceți un Moș Crăciun secret diferit.&nbsp ;

Sperăm că v-am stârnit curiozitatea și creativitatea cu aceste idei unice și dacă doriți să implementați un astfel de concept, fie pentru petrecerea de Crăciun, fie pentru o zi distractivă la birou, contactați-ne și vom găsi împreună opțiunea perfectă!

[contact-form-7 id=”9551″ title=”Contact Romana”]